Granada’da 3 günde gezilecek yerler | Gün 2 - Cumartesi

Granada’da 3 günde gezilecek yerler | Gün 2 - Cumartesi

Cuma gününü, şehrin eski yerleşkesini görerek ve Granada'yı Granada yapan o dar sokakları keşfederek geçirdik. Cumartesiyi ise birbirinden tamamen farklı üç etkinliğe ayırdım. İlk durağımız bilim aşıklarını cezbederken ikinci durağımız bize doğayla iç içe bir dinlenme ve yeniden şarj olma imkanı sağlayacak. Son durağımızda ise Granada'nın, hatta İspanya'nın en çok dikkat (ve turist) çeken tarihi yapısını ziyaret edeceğiz (Ki neresi olduğunu bence tahmin etmişsinizdir.) Hadi başlayalım.

Gün 2 - Cumartesi

Sabah

Bilim Parkı

İki kat ve birçok salondan oluşan çok büyük bir bilim parkı. Başta verdiğim paraya üzülsem de (7 euro civarında) etrafı biraz gezince sonuna kadar hakettiğini anladım. İçeride farklı temalara ayrılmış salonlar var: uzay, insan anatomisi, hayvanlar... Mesela uzay ile ilgili salonda geçmişten günümüze astronotların kıyafetlerini, uzay istasyonunda yedikleri yiyeceklerin örneklerini, GERÇEK göktaşlarını (İspanya civarına düşen) ve daha fazlasını gördük.

Apollo 10, 15 ve 17 görevlerinde kullanılmış, Eugene Cernan ve David Scott tarafından imzalanmış orijinal eldiven

Hayvanların olduğu salon en az ilgimi çeken oldu, zira tahnit (hayvanların doldurulması) hakkında pek iyi düşünmüyorum. (Bu arada, girişte Biodome'a girmek isterseniz ek ücret ödüyorsunuz. Farklı ekosistemlerde yaşayan hayvanları görebileceğiniz bir yer, biz girmedik.) Bu salonun üst katında atölyesinde tahnit yapan çalışana/uzmana(?)  bu hayvan kürklerinin gerçek olup olmadığını sorduğumda, gerçek olduğunu, insanların doğanın nasıl işlediğini bilmeden yapmacık duyarlılıkta bulunduğunu ama doğada zaten bir türün diğerini avlamasının çok normal olduğunu söyledi. Ama bunlar benim gözümde hala hayvanların sırf kürkü için (ve sonrasında biz insanların zevki için) öldürülmesini haklı çıkarmıyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

En çok vaktimizi alan insan anatomisi salonu oldu çünkü interaktif çok fazla şey vardı. Beş duyu, insan ve diğer hayvanların kalbi, iskelet sistemi, kaslar gibi gibi.

İlüzyon, trafik bilinci gibi çok fazla salon vardı ve hepsi çok detaylı, üzerine düşünülmüş bir şekilde hazırlanmıştı.

Saatlere dikkat ederek gitmenizi öneririm. Biz gittiğimizde 10'da açılıp 15'te kapanıyordu ve bu kadar büyük olduğunu tahmin edemediğimiz için bazı salonları ve sergileri hızlıca geçmemiz gerekti. Sırada beklediğimiz süre hariç 3 saat geçirdik.

Bahçesi de ayrıca güzeldi.

Oldukça zevk aldığım, keşke daha erken gitseydim de çıkış saatine kadar daha çok vakit geçirebilseydim dediğim bir bilim parkı oldu. Genel tanıtım tadında hazırladığım bu videoyu izleyebilirsiniz:

Öğleden Sonra

Federica Garcia Lorca Parkı

Bilim Parkı'nda geçirdiğimiz vakitten sonra şimdi de, ismini ünlü İspanyol şairden alan Federica Garcia Lorca Parkı'nda biraz dinlenelim. Bu şairi hiç duymadığınızı düşünmeyin hemen. Muhtemelen Zülfü Livaneli'nin Atlı şiirini duymuşsunuzdur. İşte bu şiirin orijinalini Lorca kaleme almış.

Özellikle sıcak bir günde Granada'yı ziyaret ediyorsanız ağaçların ferahlık sağladığı bu parkta fıskiyelerin rahatlatıcı sesi eşliğinde öğle yemeğinizi pikniğe dönüştürebilirsiniz.

Federica Garcia Lorca Parkı

Akşam

Elhamra - Generalife

Granada'dan bahsediyorsak Elhamra ziyareti olmazsa olmaz. Burada neredeyse ikinci ayım dolmak üzere olsa da henüz Elhamra'yı ziyaret etmemiştim, çünkü bu göz alıcı ve tarihi köklü bir yapıyı ziyaret etmek için kendimi hazır hissetmiyordum ama nasip Jaen'den arkadaşımın geldiği güneymiş.

Generalife (heneralife diye okunuyor) Arapça "Cennetül Arif"ten geliyor ve yüksek Cennet bahçeleri anlamında.

Gece ziyareti çok güzeldi, önce bahçeden geçtik, ardından yazlık konut olarak kullanılan saray kısmına geçtik. Hem bahçeden hem saraydan şehrin karanlık içinde parlayan ışıklarını ve de Elhamra'nın diğer kule ve binalarını görmek çok etkileyiciydi.

Size bir de taktik vereyim. Normalde, Elhamra için haftalar öncesinden rezervasyon yapmanız gerekse de gece ziyaretleri için bir gün öncesinden rezervasyon yapabilmeniz mümkün. Hişt. Bunu herkes bilmiyor. Peki nasıl mı? Bilet gişelerinde satılmak üzere birkaç bileti ayırdıklarını, sonrasında gece 12'den sonra ertesi günün gece ziyaretinde boş kalan yerleri satışa çıkardıklarını duydum. Biz de bu şekilde aldık.
Elhamra gece ziyaretinden bazı kareler. Sol alt köşede Elhamra'nın kalanıyla beraber şehrin, Generalife'den gözüken manzarası.

Granada'da bir günümüz daha böylelikle sona eriyor.

Üçüncü ve son günde görüşmek üzere!

Written by:

Betül Mulbay