(Güncellendi) Altın Zil 2023 - Kore bilgi yarışması deneyimim

(Güncellendi) Altın Zil 2023 - Kore bilgi yarışması deneyimim

Ankara Kore Kültür Merkezi her sene "Altın Zili Kim Çalacak" isimli bilgi yarışması düzenliyor. Kore'de yaygın olan altın zil yarışmasından formatını alan bu yarışmada, verilen bir kitaptan Kore'nin kültürü, tarihi ve ekonomisi gibi konular hakkında sorular soruluyor.

Bu sene, Kore Kültür Merkezi Altın Zili Kim Çalacak 2023 yarışması, 6 Mayıs 2023'te Ankara'da (hep olduğu gibi) gerçekleşti. Öncesinde hazırlanan ön eleme sorularıyla yarışmaya katılacak 100 kişi seçildi. Ben de 0 100 kişinin içindeydim.

Yarışmaya çok zevk alarak çalıştım. Kültürlerini ve özellikle tarihlerini okumak çok ufuk açıcıydı. Dünyanın en fakir ülkesi durumundayken yaklaşık 60 senede bunu tersine çevirmeleri hayranlık uyandırıcıydı. Kitap, daha önceki senelerde yarışma hala Korece yapılırken kaynak olarak kullanılan kitabın Türkçeye çevrilmiş haliydi. O yüzden bazı bilgiler güncel değildi. Ayrıca, Korece terimleri romanization olarak değil de direkt Korece olarak çalışmak aslında daha kolay olurdu. Anlayabildiklerimi o şekilde ezberledim ama geri kalanlarda romanization gerçekten kafa karıştırıcı ve gereksiz uzun geldi.

Yarışmacıların ne kadarı şehir dışından katılıyor, bilmiyorum ama keşke KKM şehir dışından gelecekler için bazı kolaylıklar sağlasaydı (yer, ulaşım vs). Yarışmanın saat 14-17 arasında sürmesi bekleniyordu.

Salona alındığımızda şöyle bir manzarayla karşılaştık ve bir süre sonra hit k-pop parçalarını çalmaya başladılar. Numaralarımıza göre yerlerimize oturup yarışmanın başlamasını bekledik.

Yarışma başlamadan dakikalar önce. Yarışmacılara sağlanan yazı tahtası (?), kalem ve peçete. 

KKM müdürü Korece konuşmasını yaptı. Ardından yelpaze gösterisini izledik. Dae Jang-eum'ın jenerik müziği ve Üsküdar'a Giderken şarkılarına performans sergilediler. Çok etkileyiciydi. Ardından yarışma başladı. İlk sorular, çok genel konular üzerineydi (hanbok, kimchi vs). Bu arada yarışmaya 100 kişinin 100'ü de gelmemişti zaten. İkinci sorudan itibaren insanlar elenmeye başladılar. Benim elendiğim soru önceki başkan ile ilgiliydi. Ben güncel başkana çalışmıştım, biraz üzücü oldu. Elenenler, kenara çekildiler.

Normalde 20. soruda geri dönme hakkı kazanmak için bir soru soruyorlarmış ama kalan herkes de 18(?). soruda elenince geri gelme sorusunu da geriye çektiler. O soruyu bildiğim için yarışmaya geri katılmaya hak kazandım. Tam, ivmeyi yakalayacağım, diye kendimi teselli ediyordum ki araya dans performansı katalım dediler. Yarışmanın arasında farklı bir program katmaları dikkat dağıtıcıydı bence, zaten ondan sonraki soruların birinde ben tekrardan elendim :) Elendikten sonra gelen soruların bazıları çok kolay bazıları da çok zordu. Soruların zorluğu kademeleri olarak artmadığı için insanlar çok başlarda elendiler. Daha 20li soruların başındayken iki kişi dışında herkes elendi. Üçüncüyü belirleyebilmek için o soruda elenen kişilere birkaç soru daha sordular. Üçüncü belli olduktan sonra kalan iki kişiden altın zili çalabilecek (50.soruya kadar ulaşabilecek) var mı diye ve aralarındaki sıralamayı belirlemek için soru sormaya devam ettiler. Sanırım bir soruya ikisi de yanlış cevap vermişti. Böylelikle kimsenin altın zili çalamayacağı kesinleşti (bkz. Altın zil).

Altın zil

Sonra aralarından birinciyi belirlemek için 2-3 soru daha soruldu. Böylelikle yarışma henüz 20li soruların sonunu bile göremeden bitmiş oldu. Zaten yıllardır Kore'ye kimseyi gönder(e)miyorlarmış. Bazı sorular pek iyi değildi bence. Mesela, birisinde 4 farklı vazonun resmini koyup hangisi ... dönemine aittir, deniyordu. Elendiğim soruda elenmeseymişim bunda elenirdim zaten.

15:30 civarında program bitti. Bu arada, yarışma devam ederken seyircilerden 10 kişiye kurayla albüm vermek için yarışma tekrardan bölünmüştü. Yarışmayı bu kadar çok bölmeleri dikkat dağıtıcıydı fikrimce. En sonda katılımcılara hediye verilir, belki ufak bir yiyecek/atıştırmalık kısmı da olur diye düşünmüştüm ama topluca fotoğraf bile çekilmeden herkes dağıldı. İstanbul'dan uğruna geldiğim, 3 saatlik planlanan programın ve yarışmanın hemencecik bitmesi ve organizasyonun beklediğim gibi olmaması beni oldukça üzdü. Kendimi 50 soruya şartladığım için hiç 20li sorularda yarışmanın biteceğini düşünmemiştim. Bir dahaki senelere artık, diyelim inşallah.

Etkinlik videosunu izlemek isterseniz:

Written by:

Betül Mulbay